Mistrzostwa Świata I.B.A - Chengdu Hotel Intercontinental 04.11- 08.11.2019. - częsć I

Rozpoczynając relację z największego święta barmańskiego jakim jest doroczny Kongres IBA oraz WCC muszę przyznać, iz mimo dużego doświadczenia (to już 26 kongres IBA w którym brałem osobisty udział)tegoroczna impreza była wyjątkowa i znacznie odbiegała od standartów do których byliśmy przyzwyczajeni od lat.

best Running shoes brand | Gifts for Runners

IMG 3691IMG 3698

Postaram się pokrótce wyjaśnić na czym ta wyjątkowośc polegała.

Po raz pierwszy w historii I.B.A produktem obowiazkowym dla niemal wszystkich uczestników Mistrzostw Swiata było baijiu - alkohol produkowny wyłącznie na terenie Chin .
Dla niewtajemniczonych produkt absolutnie anonimowy , nieobecny na europejskiej i światowej scenie barowej. Alkohol który dopiero zaczyna marsz na zachód aby w oparciu o kilkusetletnią tradycję produkcji baijiu zdobywać popularność na całym świecie.

IMG 3714

Dziewięciu największych producentów baijiu wspólnie z China National Association for Liquor and Spirits Circulation (CLNAC - największy dystrybutor wyrobów alkoholowych w Chinach) podjęło się próby pokazania światu miksologiczego potencjału tej narodowej chińskiej wódki . Próby która dla większości uczestników Mistrzostw Świata była niesamowitym wyzwaniem , albowiem większość z nich po raz pierwszy w życiu miało stworzyć recepturę na bazie alkoholu którego nigdy nie próbowała . Wyzwanie na miarę mistrzostw świata .......

IMG 3715

Aby sprawę nieco jeszcze skomplikować ,Organizator postanowił iż wszyscy barmani w swoich kategoriach będą używali innego rodzaju baijiu.(formuła znana dotąd jedynie z Calvados Nouvelle Trophy , gdzie każdy uczestnik losuje markę producenta przed konkursem.) Zadanie niezwykle trudne dla zawodników , okazało się prawie niewykonalne dla jurorów degustacyjnych którzy mimo specjalistycznego szkolenia (dziękujemy kolegom CBA) mieli olbrzymią trudnośc we własciwej ocenie organoleptycznej poszczególnych drinków i cocktaili.(moje osobiste doświadczenie)

W tej sytuacji 4 miejsce Agnieszki Cieślar w kategorii " Sparkling Cocktail " należy ocenić bardzo wysoko (do drugiego miejsca zabrakło mniej niż 15 pkt.)

IMG 3734IMG 3745

Dokładnie taką ilośc punktów karnych Agnieszka straciła w ocenie technicznej , mimo iż wielu obserwatorów uważało iz występ polki był jednym z najlepszych pod względem techniki pracy spośród wszystkich uczestników mistrzostw.

Gratulujemy Agnieszce !!!! Kolejny doskonały występ na arenie międzynarodowej .....

IMG 3754IMG 3759

Kilka słów o drugim polskim reprezentancie kol. Krzysztofie Bajerskim który już od momentu losowania numerów startowych mógł myśleć o prześladującym go pechu (numer startowy 2)
Każdy kto zna specyfikę zawodów flairowych wie , iż start na początku stawki nie jest najbardziej wymarzonym przez zawodników.

Występ Krzysztofa należy oceniać w odniesieniu do jego poziomu z roku ubiegłego (Tallin 2018) i z całą pewnością należy zauważyć duży progres w rozwoju tego barmana.

Pewnośc siebie , dobre zgranie flairowych popisów z muzyką , nieduża ilość błędów dała naszemu reprezentantowi ostatecznie 12 pozycję co jest sporym osiagniećiem w karierze.

Chciałbym podkreślić fakt iż tegoroczna edycja Mistrzostw Świata Barmanów w kategorii flair przejdzie do historii jako wydarzenie o nieco mniejszym znaczeniu sportowym niż w latach ubiegłych.
IMG 3770IMG 3774
Ilość uczestników to mniej niż 40 % potencjału krajów członkowskich. Trend spadkowy dotyczy nie tylko ilości startujacych zawodników , ale równiez poziomu a co za tym idzie zainteresowania ze strony firm sponsorujacych , oraz publiczności. Brak prawdziwych gwiazd prezentujących flair na najwyzszym światowym poziomie (zmiana pokoleniowa) stawia duże wyzwanie dla organizatorów zawodów o randze międzynarodowej.

Bez wątpienia najbliższe lata pokażą kierunek w którym podązy ta dyscyplina .

Komentując tegoroczne Mistrzostwa Świata nie sposób pominąć zwycięstwa reprezentanta Łotwy Andrisa Reizenbergs w kategorii "Bartender of the Year 2019 " . Profesjonalista w 100 %.

Doskonała technika pracy , prezencja i prezentacja w nienagannym języku angielskim ,oraz wyśmienita receptura musiały przynieśc zwycięstwo . Gratulacje od polskich barmanów !!!!

Bezapelacyjne najlepsza promocja profesjonalizmu, który poparty wiedzą i wieloletnim doświadczeniem prowadzi do zwycięstwa.

Receptura drinka (kategoria Pre dinner cocktail) - zapraszam barmanów do promocji tego aperitiffu

"You look wonderfull tonight "
3 cl Arctic Blue Gin
0,5 cl Baijiu Jiang Xiao Bai (hand craft black label
1 cl De Kuyper Sour Rhubarb
1 cl Fabbri Marendry Bitter
2 D De Kuyper Cocoa Bitter
1 pc grapefruit peel (extract)

Metoda mieszania : stirowanie w szklanicy barmańskiej
Dekoracja miód + candy pearls
Szkło : Libbey Nick & Nora no.601529