logo onas

Zdzisław T. Nowicki - założyciel SPB-PBA

zdzislaw t nowickiZnany w kraju miksolog-enolog, publicysta i pedagog. Założyciel i Prezydent Honorowy SPB-PBA. Wyższe studia ukończył w Łodzi, specjalizując się w technologii napojów alkoholowych. Był stypendystą Amerykańsko-Polskiej Fundacji w USA, gdzie pogłębiał wiedzę teoretyczną i praktyczną, m.in. w zakresie miksologii i enologii. Od lat jest w Polsce uznanym autorytetem i wielce cenionym ekspertem w dziedzinie napojów alkoholowych i bezalkoholowych.

Od początku lat 60-tych XX organizował i prowadził specjalistyczne kursy dla barmanów. Wyszkoleni przez niego profesjonaliści pracują teraz w barach całej Polski, w żegludze promowej, na statkach obcych bander oraz w wielu krajach na świecie. Dobrze dają sobie radę w wykonywanym zawodzie, przyczyniając się do pozytywnej opinii o polskiej miksologii. Wszyscy uczniowie do dziś darzą Go  wielkim szacunkiem i ogromną  sympatią,  nazywając "ojcem polskich barmanów".

W 1990 r. z Jego inicjatywy powstało w Gdańsku Stowarzyszenie Polskich Barmanów (dziś Zarząd Główny znajduje się w Gdyni).

W 1994 r. wprowadził SPB do International Bartenders Association, po czym przekazał kierownictwo stowarzyszenia młodszym kolegom, swoim uczniom, pozostając Prezydentem Honorowym SPB. Zmarł 29 listopada, do samego końca wspierał stowarzyszenie ogromną wiedzą i nieustającą energią. 

Stale pisywał artykuły o napojach, kulturze picia i dobrych obyczajach. do wielu czasopism branżowych. Jest autorem kilkunastu znanych książek m.in.: 12 drinków prezydenta,  Vademecum BarmanaNowe Vademecum BarmanaDomowe piwa, cydry, wina, nalewki, likiery, kremy oraz licznych publikacji  w prasie popularnej i branżowej.

W 2002 roku Zdzisław T. Nowicki dołączył do grona polskich osobistości, których biogramy przedstawiono w encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków "Who is who w Polsce".

Running sports | nike lunarfly 306 on feet and ankle boots size , Women's Nike Air Jordan 1 trainers - Latest Releases , Spartanova